Školský rok 2020/2021
Deň Zeme
Aj tento rok sme si pripomenuli medzinárodný pamätný deň o našej jedinečnej planéte, ktorý sa pripomína 22. apríla. Najprv sme v jeden pekný deň urobili poriadok na našom zverenom úseku v okolí Domova mládeže. Niektorým išla práca pekne od ruky, niektorým trochu menej. No hlavné je, že sme aspoň malou mierou prispeli ku krajšiemu okoliu v ktorom bývame. Následne sme na oddelení mali ďalšie aktivity. Besedu o našej krásnej planéte, ako na tom je, čo jej škodí najviac, čím by sme mohli k jej ochrane prispieť aj my. Tiež sme si pozreli krátky poučný videofilm o najväčších znečisťovateľoch planéty. Nakoniec si každý vymaľoval peknú omalovánku týkajúcej sa problematiky a urobili sme peknú nástenku.
Stavanie vianočného stromčeka
Začal sa advent a čoskoro tu budú Vianoce. Aby sme si navodili vianočnú atmosféru v internáte tak sme si najprv vyzdobili dennú miestnosť vetvičkami jedličky, na dvere do spální sme povešali vianočné venčeky. Na vchodové dvere na obidve oddelenia dievčatá s pomocou pani vychovávateľky pripevnili krásne vyzdobené jedľové konáre. Nakoniec došlo aj na zdobenie vianočného stromčeka. Tak chlapci ako aj dievčatá pridali ruku k dielu a výsledok bol nádherne vyzdobený vianočný stromček. Niektoré z detí prvýkrát v živote videli takto vyzdobený vianočný stromček. Keď sa vrátime z prázdnin tak nás pod stromčekom budú čakať malé darčeky. Už sa tešíme.
Vianočná pošta pre seniorov
Aj v roku 2020 sme sa s deťmi zapojili do Vianočnej pošty pre seniorov. Deti v internáte už od začiatku novembra kreslili vianočné pohľadnice, písali do nich vianočné blahoželania a potom ich škola poslala seniorom do domovov sociálnej starostlivosti. Učíme tak deti myslieť aj na iných ľudí aspoň počas vianočných sviatkov.
Tmavomodré trpké trnky
Ďalšou typicky jesennou bylinou sú trnky. Tieto tmavo modré plody obsahujú veľké množstvo vitamínu C, preto sú vhodným prostriedkom proti prechladnutiu. Okrem toho však dokážu efektívne bojovať i proti hnačke. Ak ochutnáte trnku priamo z kríka, jej chuť je naozaj veľmi trpká. Ak však prejde prvými mrazmi je sladšia a oveľa mäkkšia. Trnky pomáhajú znižovať krvný tlak. Pre tieto vlastnosti sme sa rozhodli, že pri jesenných vychádzkach do prírody si trnky nazbierame a v internáte si ich usušíme a budeme ich konzumovať.
Zber šípok
Zrelé šípky nájdete v prírode už v septembri, niektorí odporúčajú zbierať ich až po prvých mrazíkoch. Obsahujú množstvo vitamínu C a ďalšie prospešné látky, takže si z nich môžete robiť nielen čaj, ale aj šípkový sirup, med, džem, ale aj víno. Dôležité je zbierať zrelé šípky, suché, nezamrznuté. Majú oranžovú až tmavočervenú farbu a priam vás lákajú, aby ste ich odtrhli. Počkali sme si na suché a slnečné počasie, vtedy majú optimálny obsah vitamínov. Šípky posilňujú imunitu, prečistia obličky, močové cesty a zbavujú nás únavy. Skvele dopĺňajú náš organizmus vitamínom C v zimných mesiacoch.
Šípky pomáhajú pri vstrebávaní železa v organizme, ochraňujú pred zápalmi a poškodením zraku. Spomaľujú starnutie, sú podporným prostriedkom pri hojení rán a účinným bojovníkom s baktériami.Týždeň ovocia a zeleniny
V októbri sme sa v internáte venovali zdravej výžive, ktorej hlavnými zložkami sú ovocie a zelenina. Deti počas týždňa konzumovali vo zvýšenej miere hlavne ovocie (jablká), uvarili sme si jablkové pyré s piškótami. Deti si na ňom veľmi pochutili. Učili sme sa názvy rozličných druhov zeleniny a ovocia. Výstavku tekvičiek, v tomto týždni doplnila výstavka ovocia a zeleniny. V internáte sme s deťmi robili aktivity na túto tému. Najskôr sme spoznali jednotlivé druhy ovocia a zeleniny, známe aj menej známe. Využili sme názorné ukážky.
Tento rok nás prekvapilo to, že deti majú čoraz väčší problém pomenovať aj bežné druhy zeleniny (napríklad karfiol, cibuľa). Po teoretickej časti boli pre deti pripravené viaceré úlohy - hravou formou mohli krúžkovať, vyfarbovať ovocie a zeleninu, triediť, či priraďovať, kde jednotlivé druhy rastú (v zemi, na kríku, na strome).
Na záver týždňa sme robili ochutnávku so zaviazanými očami, kde mohli deti ochutnať aj zázvor, cesnak, cibuľu či kyslý citrón J . To boli ich obľúbené chute, kde sme sa najviac nasmiali. Na spestrenie sme sa hrali aj so strukovinami hru „Popoluška“ kde sme súťažne museli roztriediť zmiešané strukoviny do misiek.
Veríme, že táto zážitková a hravá forma získavania vedomostí deti bavila, a že si odniesli aj nejaké tie vedomosti.
Opekačka na Sklenkovci – október 2020
Celú jeseň bolo daždivo a nevedeli sme sa dočkať kedy sa vyčasí, aby sme mohli ísť opekať. Nakoniec sme sa dočkali a koncom októbra na pár dní konečne prestalo pršať a my sme mohli opekať v školskej záhrade. Bola to naša rozlúčka s letom. Teraz už len musíme čakať na ďalšie leto a budeme sa tešiť na na opekačku na Sklenkovci.
Európsky týždeň športu sa koná každoročne od 23.9.-30.9., nabáda ľudí k zdravšiemu a aktívnejšiemu životnému štýlu. Tento rok vzhľadom na celosvetovú pandémiu, kladie vyšší dôraz dôležitosti pohybu na fyzické aj duševné zdravie. Šport je aktivita , ktorá spája ľudí bez ohľadu na ich zázemie.
Do podujatia sa v dňoch 23. - 30. septembra 2020 zapojilo 42 krajín Európy vrátane Slovenska.
V rámci Európskeho týždňa športu sa aj naši žiaci venovali na internáte rôznym športovým aktivitám. Chlapci si zahrali futbal na multifunkčnom ihrisku, dievčatá zase preskakovali cez švihadlá. Niektoré deti si zahrali aj stolný tenis alebo volejbal. Keďže bolo pekné jesenné počasie, absolvovali sme aj malú túru na vrch Kalvária.