Nadpis
Výchovný poradca
Mgr. Eva Kováčiková
Konzultačné hodiny:
utorok: 13.00 hod. – 15.00 hod.Základné informácie - náplň práce výchovného poradcu
Výchovný poradca:
- Plní úlohy školského poradenstva v otázkach výchovy, vzdelávania a profesionálnej orientácie detí, ako aj v oblasti prevencie problémového a delikventného vývinu detí.
- Zabezpečuje vyšetrenie u kontaktného psychológa
- Venuje pozornosť žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia
- Poskytuje konzultácie žiakom a ich zákonným zástupcom pri riešení výchovných a vzdelávacích problémov, informuje ich o otázkach štúdia na OU a pri voľbe povolania.
- Informuje rodičov o prijímacom konaní
- Pripravuje a realizuje vstupné doklady a prihlášky žiakov na OU a PŠ
- Spolupracuje s centrom pedagogicko-psychologického poradenstva, s Centrom pre deti a rodiny, vedením školy a v prípade potreby s odbornými učilišťami
Výchovný poradca sa pri svojej činnosti bude riadiť:
- Pedagogicko-organizačnými pokynmi na daný školský rok pre školy, školské zariadenia, ktoré vydala MŠ SR
- Plánom práce školy 2022/2023
- Zákonom č. 245/2008 o vzdelávaní a výchove.
Z týchto dokumentov pre výchovného poradcu vyplýva:
- V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa
a/ podporovať a umožňovať rešpektovanie názorov detí a ich účasti vo všetkých oblastiach, ktoré sa ich v rámci školy dotýkajú
b/ sprístupňovať všetkým deťom informácie a poradenskú službu v oblasti vzdelávania a odbornej prípravy na povolanie. - V zmysle Akčného plánu predchádzania všetkým formám diskriminácie, rasizmu, xenofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie, bude spolupracovať s mimovládnymi organizáciami, ktoré sa dlhodobo venujú témam s problematikou intolerancie.
- Výchovný poradca úzko spolupracuje s ostatnými členmi pedagogického zboru, najmä s triednymi učiteľmi, s koordinátorom drogovej prevencie, s príslušným školským zariadením poradenstva a prevencie, s úradmi práce, so sociálnymi partnermi školy, s rodičmi žiakov, zamestnávateľskými a zamestnaneckými organizáciami a záujmovými občianskymi organizáciami, sleduje a skúma miestne a regionálne potreby odborných pracovníkov.
- Výchovný poradca bude pomáhať riešiť problémy ohrozujúce mravný vývin detí v spolupráci s riaditeľom školy, psychologickou poradňou, v prípade potreby s ďalšími odborníkmi zo zariadení výchovnej prevencie, pediatrom, soc. kurátorom, policajtom.
- Výchovný poradca bude sledovať oficiálne stránky MŠ a jeho priamo riadených organizácií Krajského školského úradu a ďalších inštitúcií, ktoré sa podieľajú na výchove a vzdelávaní.
Informácie pre rodičov
Možnosti ďalšieho vzdelávania žiakov po ukončení ŠZŠ na OU :
Učebné odbory
Obchodná prevádzka - práca pri príprave jedál
Obchodná prevádzka - príprava, skladovanie a predaj tovaru
Opatrovateľská starostlivosť v zariadeniach sociálnej starostlivosti
Poľnohospodárska výroba - záhradníctvo: kvetinár, zeleninár, sadovník
Spracúvanie dreva - výroba úžitkových a umeleckých predmetov
Stavebná výroba - murárske práce
Výroba konfekcie - šitie bielizne a ručné techniky
Doklad o dosiahnutom vzdelaní: výučný list alebo osvedčenie o zaškolení alebo zaučení
Odborné učilištia v Banskobystrickom kraji: OUI Kremnica, OUI V. Gaňu Banská Bystrica, OUI Lučenec, OUI Valaská, OUI Želovce, OU pre žiakov s telesným post. Nová Baňa