Školský rok 2021/2022
MDD na našej škole.
Ako každý rok sme spolu oslavovali Medzinárodný deň detí. V okolí školy sme pripravili pre žiakov stanovištia, na ktorých si preverili svoju zručnosť, rýchlosť, presnosť a rozcvičili mozgové závity. Deti postupne plnili dané úlohy pri ktorých si užili pekný slnečný deň. Po ukončení dostal každý sladkú odmenu.
DEŇ RODINY
Dňa 15. mája si verejnosť po celom svete pripomína Svetový deň rodiny , ktorý bol vyhlásený Organizáciou spojených národov (OSN) v roku 1993. Význam dňa rodiny spočíva v pripomenutí dôležitosti rodiny ako základnej stavebnej bunky spoločnosti. My sme si na našej škole vysvetlili význam rodiny formou hier, kresbami a piesňami, čo sa všetkým veľmi páčilo.
Projekt „...ideme hrať ping – poooooong...“ na Slovensku 2022
V týždni od 9.5. do 13.5.2022 sme sa zapojili do projektu „...ideme hrať ping – poooooong...“. Celý týždeň prebiehal turnaj v stolnom tenise. Medzi sebou si zahrali žiaci prvého stupňa, druhého stupňa, učitelia a nepedagogický zamestnanci školy. Víťazom sa stal každý kto odohral zápas. Menšie deti sa oboznámili s technikou a skúšali prvé údery do loptičky. Ke´d nám počasie dovolilo tak sme hrali na školskom dvore. Na konci týždňa, každý hráč dostal náramok na pamiatku. Účelom tohto podujatia bolo vzbudiť záujem detí na našej škole k športu a fyzickej aktivite. Ak bude možnosť, tak sa určite do tohto projektu zapojíme aj v budúcnosti
.
Prevencia – Alkohol
Žiaci prvého a druhého stupňa mali stretnutie s pani
Hrušovskou, z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva
v Žiari nad Hronom. Rozprávali sa alkohole a jeho vplyve na
zdravie a správanie človeka. Na záver si vyskúšali špeciálne
okuliare, ktoré im priblížili ako človek vidí po konzumácii
alkoholu.
Stretnutie s policajtkou
Opäť k nám zavítala pani policajtka Holečková z Okresného riaditeľstva PZ v Žiari nad Hronom. Žiaci z prvého stupňa mali aktivity z preventívneho okruhu Záchranárik.
Dozvedeli sa nové veci z viacerých oblastí : Alkohol a drogy, Krádež v škole, Rozhovor s neznámym, Čísla, Nebezpečné stožiare, Stratení v lese, Stratení v meste, Pozor vlak.
Žiaci druhého stupňa sa venovali dôležitej téme - Drogy.
Svetový deň včiel
Svetový deň včiel je neoddeliteľne spojený s históriou Slovenska. Dátum 20. máj
určila Organizácia spojených národov (OSN) na základe narodenia Antona Janšu,
zakladateľa moderného včelárstva, ktorého Mária Terézia vymenovala za prvého
riaditeľa včelárskej školy vo Viedni. Slovenskí včelári tento deň nielen oslavujú, ale
tradične upozorňujú aj na riziká, ktoré včely a ďalšie opeľovače ohrozujú.
Aj v našej škole sme si pripomenuli 20.5. význam včiel pre človeka. Žiaci prvého stupňa mali aktivity počas celého dňa venované včelám – počítali, čítali , písali, kreslili či vyrábali . Aj vychádzka do Zechenterovej záhrady bola zameraná na sledovanie včiel, ich práce pri opeľovani stromov. Pozreli sme si video o živote včiel, ako sa vyvíjajú, základné pojmy kráľovná, robotnica
Dozvedeli sa aj o tom ako sa k nám dostane chutný a zdravý medík. Na záver sme si pozreli rozprávku o najznámejšej včele – o včielke Maje.
DEŇ ZEME
Tak ako každoročne sme si pripomenuli Deň Zeme vychádzkou spojenou s poznávaním blízkeho okolia nášho mesta a pozorovania jarnej prírody.
Návšteva banského múzea štôlňa Andrej
Nazývaná aj „križovatka storočiami
12. mája 2022 mladší žiaci našej školy navštívili banské múzeum
štôlňa Andrej v Kremnici.
Kremnica patrí medzi najstaršie banské mestá na Slovensku. Dlhé roky sa tu ťažilo zlato a striebro. Počas prehliadky, ktorá sa začala tým, že každý si musel dať prilbu s čelovkou a sám si svietiť pod nohy trvala asi 6O minút sa začala dobrodružná prechádzka časom. Uvideli sme exponáty z 20. až 17. storočia. Oboznámili sme sa s históriou dobývania zlato-striebornej rudy, ako ťažko baníci pracovali. Pri práci im pomáhali aj deti. Nosili im jedlo, vodu, ale aj vynášali vyťaženú zeminu z bane. Z ručného namáhavého dobývania rudy sa postupne začali používať rôzne stroje, ktoré baníkom uľahčovali ťažbu. Žiaci videli rôzne náradie, mohli si vyskúšať prácu s kladivom na kopanie zeminy, dozvedeli sa čo je to huntík a podobne. Ťažba v Kremnici sa oficiálne ukončila približne v polovici 20. storočia. No aj v súčastnosti práce v bani stále pokračujú, ale hlavne sa robí prieskum, koľko zlata sa dá približne v bani vyťažiť. Žiaci boli prekvapení, že sme sa ocitli takmer 60 metrov pod povrchom. Dĺžka sprístupnenej bane je viac ako 660 metrov. Exkurzia do bane žiakov zaujala, mali množstvo otázok, na ktoré im podrobne odpovedal náš sprievodca.
Prevencia - drogy.
V rámci preventívnych aktivít v škole sme sa stretli s pani Hrušovskou
z RÚVZ v Žiari nad Hronom.
Aktivity boli zamerané na drogové závislosti, na poznávanie ich
dôsledkov na správanie človeka - žiaci prvého stupňa hrali hru sochy.
Žiaci druhého stupňa sa prostredníctvom hrania rolí učili odmietnuť
drogy, povedať jasné „nie“ droge.
POMOC UKRAJINE
Všetci zamestnanci našej školy si uvedomujú, v akej situácii sa
občania, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine nachádzajú.
Prichádzajú do neznámeho mesta, museli opustiť svoje domovy.
Zamestnanci školy sa preto rozhodli prispieť do zbierky trvanlivými
potravinami, konzervami, hygienickými potrebami, sladkosťami,
posteľným prádlom.
Veríme, že tento príspevok ľuďom z Ukrajiny pomôže ľahšie zvládnuť
situáciu, v ktorej sa ocitli.
Preventívna akcia pre učiteľov
Aj učitelia sa potrebujú vzdelávať, aby mohli nové vedomosti a skúsenosti ďalej odovzdávať svojim žiakom.
Preto sme voľný deň počas jarných prázdnin využili a pozvali k nám pani npor. JUDr. Holečkovú z Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Žiari nad Hronom. Venovali sme sa téme šikanovania, kyberšikanovania.
Bližšie nás oboznámila s podobami kyberšikany a trestoprávnymi jej dôsledkami. Sú to pre nás cenné rady a informácie z praxe.
Boli to veľmi zaujímavé informácie, za ktoré ďakujeme pani Holečkovej.
Z rozprávky do rozprávky
Deti majú radi rozprávky. Škola sa premenila na rozprávkový svet. Každá
trieda poznávala jednu rozprávku.
Žiaci prvého a štvrtého ročníka Rozprávku o Veľkej repke. Vystrihnuté
obrázky zoradili podľa deja rozprávky a nalepili ich na papier, urobili sme si
divadielko, s ktorým sme si nakoniec zahrali divadielko.
Sviatok svätého Valentína
Viete ako vznikol sviatok zaľúbených
Deň svätého Valentína?
Viete, že sviatokSv. Valentína nie je novodobým výmyslom? Viete, kto to bol sv. Valentín a prečo si ľudia práve v tento deň vyznávajú lásku? Pôvod tohto dňa je opradený záhadami. Sú s ním spojené mená najmenej troch svätcov – martýrov. Prvým bol svätý Valentín, ktorý trpel v Afrike so svojimi spoločníkmi. Druhým svätým bol biskup z Interamny a tretí rímsky kňaz z 3. st. Najznámejší je príbeh tretieho Valentína. Žil v 3. st.n.l. Najznámejšia legenda hovorí o sv. Valentínovi, ktorý bol mučeníkom žijúcim za vlády Claudia II. Tento panovník rád a často viedol vojny,ale rímski muži jeho nadšenie nezdielali a neradi nastupovali do vojska. Podľa Claudis nechceli však opúšťať svoje rodiny. Ženatých mužov nepovažoval za dobrých bojovníkov. Preto zakázal všetky zásnuby a sobáše v celom Ríme. Valentín bol rímsky kňaz , ktorý aj napriek zákazu tajne sobášil zamilované páry.Keď to Claudius zistil, uväznil Valentína a odsúdil ho na trest smrti. Poprava sa konala 14. februára 296. Pred svojou smrťou napísal Valentín milostný list dcére väzenského dozorcu, do ktorého sa zaľúbil. A tak vzniklo prvé valentínske prianie.
V roku 469 pápež Gelasius ustanovil deň smrti sv. Valentína za pamätný deň na jeho počesť. A tak sa sv. Valentín stal patrónom zaľúbených.
Tento sviatok si pripomenuli aj naši žiaci. Pre svojich kamarátov a p.učiteľov pripravili valentínky. Všetky dali do krabice a potom žiaci tretieho ročníka zaniesli všetkým, ktorým boli adresované. Všetci mali radosť a valentínky ich potešili.
Darujme deťom Vianoce!
Vďaka sponzorskému finančnému príspevku od spoločnosti ELBA Kremnica sme mohli našim žiakom" darovať Vianoce".
Ešte raz veľká vďaka!
Vianočný program
Na našej škole máme rôzne záujmové útvary. Jeden z nich sa volá Gipsy Keliben. Žiaci, ktorí navštevujú tento krúžok majú možnosť ukázať, čo sa naučili na hodinách záujmového útvaru. Svoj talent tancovať a spievať, sme sa rozhodli ukázať na vianočnom programe pre učiteľov a žiakov, spríjemniť im predvianočné dni, popriať im krásne Vianoce a tiež úspešný vstup do nového roka. Myslíme, že náš program sa celej škole páčil a tešíme sa na najbližšiu príležitosť ukázať, čo nové sme sa naučili.
Sv. Mikuláš prišiel aj do našej školy
Veľmi sa tešíme, že nás aj tohto roku navštívil Sv. Mikuláš spolu s čertom. Za básničky a pesničky sme dostali sladkú odmenu. Ďakujeme.
PREVENCIA AIDS
Prvý decembrový týždeň na našej škole je už tradične venovaný prevencii HIV/AIDS. Cieľom je upozorňovať žiakov na problém HIV/AIDS a prijateľnou formou zlepšiť vedomosti o tejto chorobe a jej šírení. Každý rok sa naši žiaci zapájajú v rámci predmetu Výchova k manželstvu a rodičovstvu v jednotlivých triedach do aktivít, ktoré poukazujú na rôzne aspekty problematiky AIDS. V tomto školskom roku to bola prednáška a beseda na tému HIV/AIDS , vlastnoručné zhotovenie a vzájomné pripínanie stužiek, ktoré sú symbolmi boja proti tomuto rýchlo sa šíriacemu ochoreniu na celom svete.
Zdravá výživa.
Opäť nás navštívila pani Hrušovská z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Žiari nad Hronom.
Žiaci prvého stupňa sa rozprávali o zdravej výžive a zostavovali výživovú pyramídu. Na záver vypracovali pracovný list , kde dokresli zdravé potraviny na zdravý tanier. Žiaci druhého stupňa sa po triedach rozprávali o hygiene potravín. Potom cez prístroj sledovali hygienu svojich rúk.
Bolo to zaujímavé stretnutie, dozvedeli sme sa veľa nových informácií.
IX. ročník Hovorme o jedle 2021
Ako každý rok, sme sa zapojili do projektu Hovorme o jedle.
Celý týždeň od 11.10. do 15.10. sme sa venovali zdravej výžive. Zapojili sme sa do výtvarnej súťaže aj do súťažno-vzdelávacích aktivít. Vybrali sme si zaujímavú tému – Mlieko a mliečne výrobky od slovenských kravičiek. Mlieku, jeho významu pre človeka, jeho spracovaniu sme sa venovali na hodinách matematiky, slovenského jazyka, vecného učenia, vlastivedy. Na hodinách pracovného vyučovali sme tvorili . Urobili sme výstavku obalov mlieka a mliečnych výrobkov. aktivity prebieha po triedach, podľa aktuálnych epidemiologických opatrení.
Niektorí žiaci vyrobili výživovú pyramídu, iní plagát, vypracovali pracovné listy, pozreli sme si aj zaujímavé video na youtube o mlieku a jeho spracovaní. Ochutnali sme mlieko a mliečne výrobky, vyrobili chutné nátierky, naučili sa pieseň o mlieku, uvarili chutný puding. Aktivity prebiehali v škole, v školskom klube detí aj v školskom internáte. V internáte sme sa naučili vyrobiť jogurt v jogurtovači a potom sme si z neho a piškót pripravili výbornú tortu.Bol to týždeň plný zaujímavých informácií, aktivít a tvorenia.