Akcie 2019/2020
Zelená škola pokračuje
V rámci projektu ,, Zelená škola ,, s prioritnou témou Zeleň a ochrana prírody sme na predmete Vecné učenie sme so žiakmi 1 . stupňa spoznávali listnaté a ihličnaté stromy. Žiačky najskôr stromy rozstrihali podľa pokynov na jednotlivé časti. Následne podľa pretlačenej predlohy (tieňa) ich triedili na listnaté a ihličnaté a nakoniec vystrihnuté časti nalepili na správne miesto. Z koláže stromov vznikol krásny zmiešaný les.
Žiaci II. stupňa sa vybrali na prechádzku do okolia Kremnice za účelom spoznávania zelene a ihličnatých drevín. Naučili sme sa rozlišovať jednotlivé ihličnaté stromy a dozvedeli sme sa veľa nového.
Mikuláš
Nezabudol na nás ani tohto roku. Kto? No predsa Sv. Mikuláš. Prišiel aj spolu s čertom. My sme boli pripravení a za básničky a pesničky, ale aj sľuby, že sa polepšíme sme dostali sladké odmeny. Ďakujeme a tešíme sa opäť o rok. Žiaci školy.
Návšteva kina
Dňa 20.11. 2019 sa žiaci I.a II. stupňa Špeciálnej základnej školy v Kremnici v dopoludňajších hodinách zúčastnili premietania filmu Neobyčajný chlapec, ktoré sa konalo v kine Akropola v Kremnici. Film bol spestrením a relaxom popri všetkých školských povinnostiach . Dej filmu sa odohrával v školskom prostredí, takže film bol všetkým divákom veľmi blízky. Film rozprával fascinujúci a dojemný príbeh chlapčeka , školáka Augusta Pullmana. Vo chvíli, keď August, ktorý sa narodil s chybou tváre , ktorá mu doposiaľ bránila navštevovať bežnú školu, nastupuje do piatej triedy miestnej školy, stáva sa tým najmenej pravdepodobným hrdinom. S tým, ako sa jeho rodina, noví spolužiaci a širšia komunita snaží nájsť v sebe súcit a prijať ho, Auggieho mimoriadny osud ich všetkých spojí .
Prednáška o zdravej výžive
Dňa 5.11.2019 sa v priestoroch našej školy uskutočnila prednáška na tému Zdravá výživa s odborníčkou z RÚVZ v Žiari nad Hronom pre žiakov I. a II. stupňa školy . Žiaci sa oboznámili so základnými princípmi zdravej výživy, potravinovou pyramídou a možnými civilizačnými ochoreniami spôsobenými nevhodnou výživou (napr. obezita , diabetes melitus , srdcovo- cievne ochorenia a iné). Za cenné rady ďakujeme .
Svetový deň výživy
16. októbra si pripomíname Svetový deň zdravej výživy. Pretože výživa je významný faktor životného štýlu, ktorý ovplyvňuje zdravie, rozhodli sme sa ho stráviť inak ako v školskej lavici.
So žiakmi prvého stupňa sme si naplánovali vychádzku. Popri pobyte na čerstvom vzduchu sme chceli ochutnať čerstvú zeleninu a ovocie dopestované v tejto lokalite a zároveň si pripomenúť zásady zdravej výživy a stravovania. Akcia prebehla podľa naplánovaného programu. Zdravo sme si zamaškrtili na zeleninke a ovocí. Diskutovali o možnostiach použitia zdravých potravín v obľúbených receptoch.
Žiaci získali vedomosti o téme vyváženej racionálnej stravy. Spoločne sme sa zamysleli aj nad témou ako s potravinami neplytvať.
Žiaci druhého stupňa si Svetový deň výživy pripomenuli prostredníctvom všakovakých tém, o ktorých sa dočítali na internete, v časopisoch či v učebniciach.
Exkurzia do mincovne
Začiatkom mesiaca November navštívili žiaci prvého stupňa Špecialnej základnej školy v Kremnici štátny podnik Mincovňu Kremnica - založenú dńa 17. novembra 1328 kráľom Karolom I. , ktorý tým povýšil Kremnicu z osady na mesto a udelil jej privilégium na prevádzku mincovne. Mincovňa v Kremnici už takmer sedem storočí nepretržite vyrába mincové produkty do celého sveta. Navštívili sme raziareň mincí , v ktorej vrcholí vysoko odborný a technologicky veľmi presný proces spracúvania mincových zliatin razbou mincí. Roku 2006 pripravila Mincovňa v priestoroch starej raziarne mincí expozíciu mincovej techniky. Do voľných priestorov raziarne tak pribudli stroje charakterizujúce jednotlivé etapy technologického postupu výroby mincí. Jeden z historicky najzaujímavejších priestorov mincovne - stará raziareň - sa tak stal súčasťou prehliadkovej turistickej trasy kremnickej mincovne.Návšteva podniku sa nám veľmi páčila a za pekné zážitky ďakujeme.
Domov dôchodcov
Naši žiaci boli obyvateľom domova dôchodcov spríjemniť dlhú chvíľu čítaním z kníh. Niektorí aj predniesli naučené básničky. Žiaci si na hodinách pracovného vyučovania pripravili aj drobné darčeky, ktoré starkých veľmi potešili.
Nežná revolúcia
Dňa 14. 11. 2019 sa naši žiaci zúčastnili slávnostného programu Spojenej školy internátnej v Kremnici (ZŠ pre sluchovo postihnutých Viliama Gaňu) pri príležitosti 30. výročia Zamatovej (nežnej) revolúcie. Program sa uskutočnil v priestoroch jedálne internátu. Pozostával z viacerých častí:
- Úvodné slovo (Privítali nás žiačky Spojenej školy internátnej )
- Súťažné video November 1989 (Video zachytávalo obdobie od r. 1945 po r. 1989)
- Pieseň Tváre slobody
- Spomienky na november 1989 (Pravdivé výpovede ľudí – učiteľov Spojenej školy internátnej Viliama Gaňu na 17. november 1989)
- Súťažná báseň (žiak Spojenej školy internátnej Viliama Gaňu : Jerremy Tokoli)
- Spartakiáda – Poupata (M. David): Spartakiádu nám predviedla p. učiteľka Mirka Mrázová spolu so žiakmi Spojenej školy internátnej , ku ktorým sme sa s veľkou radosťou a nadšením pridali aj myJ
- Hry (aktivity, tvorivé dielne): Žiaci sa striedali na 6tich stanovištiach, na ktorých plnili rôzne úlohy (zemiaková brigáda, výroba českej a slovenskej vlajky, stavanie trate mládeže, dlhé státie v rade na bežný tovar a jeho nákup – mäso, banána, toaletný papier, povinná vojenská služba: ukladanie oblečenia, rysovanie okrajov do zošitov).
Po splnení všetkých úloh sa všetkým žiakom udelila odmena: Poďakovanie za dobre vykonanú prácu (stiskom ruky každého jedného žiaka).
Poznám svoje práva
Na hodine mediálnej výchovy sme spolu s deviatačkami v rámci projektu „Školy, ktoré menia svet“ spoznávali svoje práva (Metodická príručka Školy, ktoré menia svet, str. 19.).
Cieľom aktivity bolo zoznámiť sa so základnými ľudskými právami, taktiež zlepšiť tímovú prácu.
Metódy a formy práce: rozhovor, diskusia, mini-projekt
Pomôcky: A4 so stručným zhrnutím ľudských práv (príloha), čistý výkres A3, farbičky, pero
Priebeh aktivity:
- Každá žiačka sa pokúsila počas troch min. napísať na papier A4 základné ľudské práva, na ktoré si v tej chvíli spomenula.
- Počas ďalších piatich min. sa žiačky spoločne porozprávali o právach napísaných na papieri.
- Potom žiačky počas 15 minút:
- vytvorili spoločne plagát veľkosti A3,
- plagát mal 2 časti: v prvej časti napísali práva, na ktoré prišli sami a v druhej časti nalepili všetky oficiálne ľudské práva (ťahák), ktorý dostali od pedagóga,
- ku každému právu pridali jednoduchý obrázok.
- Prezentácia projektu.
- Refelxia.
Hodnotenie:
Žiačkam sa aktivita veľmi páčila. Každá pracovala samostatne i ako tím. Jednotlivé úlohy si dokázali rozdeliť (jedna písala, druhá lepila a kreslili všetky). Úlohu splnili v časovom limite a spoznali i ostatné základné ľudské práva a slobody, ktoré boli dovtedy pre ne neznáme.
Škodlivosť fajčenia
O škodlivosti fajčenia pre ľudský organizmus nám prišla porozprávať pani z Úradu verejného zdravotníctva zo Žiaru nad Hronom. Spoločne sme diskutovali na tému fajčenie, škodlivosť fajčenia a vedľajších účinkoch fajčenia - dopad fajčenia na ľudské zdravie. Ďakujeme za prednášku a tešíme sa na ďaľšie stretnutie.
Cezpoľný beh
Dňa 3. októbra sa uskutočnilo okresné kolo v cezpoľnom behu žiakov ZŠ.
Našu školu reprezentovali 5 žiaci. Najlepší výkony podali Dominik Oláh z 8. ročníka a Kristián Fízik zo 7.ročníka. Ale treba aj pochváliť ostatných žiakov, lebo trať ktorá bola pripravená bola náročná a víťazom bol každý kto dobehol do cieľa.
Októbrové všeličo
V mesiaci október sa venujeme rôznym činnostiam a aktivitám. V rámci programu Zelená škola sme boli zbierať šípky, ktoré teraz sušíme, aby sme si mohli počas zimných mesiacov variť zdravý čaj. Staráme sa o okoli školy, hrabeme lístie a odkladáme do kompostérov. V rámci tvorivých dielní sa pripravujeme na Halloween, robíme výzdobu jesene. Nakúpili sme nové spoločenské hry a puzzle. Nezabúdame ani na našich starých rodičov, pre ktorých vyrábame drobné darčeky.
Medzinárodný deň proti sexuálnemu zneužívaniu a obchodovaniu so ženami a deťmi
23. september je vyhlásený ako Medzinárodný deň proti sexuálnemu zneužívaniu a obchodu so ženami a deťmi. Pri tejto príležitosti sme aj na internáte zorganizovali besedu s deťmi na danú tému. Pani vychovávateľka oboznámila deti s ich právami a vysvetlila im, na čo majú nárok a čo je pre nich dôležité. Následne im rozdala pekné pracovné listy, ktoré si spoločne vymaľovali.